X

صافکاری بی رنگ

صافکاری بی رنگ

صافکاری


تصادف کردن امروز تبدیل به یک امر عادی شده است، سالانه در جریان تصادفات، صدمات زیادی به بدنه خودروها وارد می‌شود که لازم است صاحبان این اتومبیل ها در صدد ترمیم و رفع این صدمات برآیند. ترمیم بدنه اتومبیل علاوه بر حفظ ظاهر اتومبیل باعث حفظ ارزش مالی آن می شود و اجازه نمی‌دهد که از قیمت خودرو به میزان زیادی کاسته شود. هرچه ترمیم بدنه خودرو یا همان صافکاری حرفه‌ای‌تر انجام گردد به همان میزان از کاهش ارزش مالی آن ماشین بیشتر جلوگیری می شود. 
در هنگام تصادفات و وارد شدن صدمات به بدنه اتومبیل، برخورداری از خدمات صافکاری حرفه ای بسیار حائز اهمیت است. یک صافکار حرفه ای می‌تواند با وارد کردن کمترین صدمات به بدنه خودرو شما آن را مانند روز اول ترمیم نماید اما کسانی که تجربه و آگاهی کافی در زمینه صافکاری ندارند ممکن است با گسترده تر کردن ناحیه آسیب دیدگی موفق به ترمیم بدنه خودرو شما شوند، اینگونه صافکاری‌ها در بدنه ممکن است واضحا تشخیص داده شود و علاوه بر ایجاد یک جلوه زشت از بدنه اتومبیل شما باعث افت شدید ارزش و قیمت آن شود.
صافکاری شامل مراحل مختلفی می‌شود که یک صافکار ماهر با تشخیص میزان خسارات وارده قادر خواهد بود به انجام این مراحل اقدام نماید. بسته به میزان خسارت تشخیص اینکه نیاز به صافکاری بدون رنگ یا صافکاری و نقاشی است بر عهده صافکار خواهد بود.


صافکاری بی رنگ


بدنه خودرو از قطعات بسیاری تشکیل شده است. این قطعات شامل بدنه اصلی، درب ها، ستون‌ها، کاپوت‌ها، سپرها، گلگیرهای عقب و جلو، سقف، درب صندوق عقب، کف صندوق، سینی های جلو، سرشاسی ها و ... می شود. برخی از این قطعات با توجه به نقشی که در خودرو به لحاظ ایمنی ایفا می‌کنند ممکن است دارای چند لایه فلز باشند. این لایه های فلزات از رسیدن آسیب به راننده در جریان تصادفات جلوگیری می نمایند و ضربه های وارده را به حداقل می رسانند. صافکاری هر یک از این بخش ها با یکدیگر متفاوت است. 
صافکار با تشخیص میزان آسیب وارده شده به اتومبیل تصمیم به تعمیر یا تعویض قطعه می‌گیرد. در برخی موارد شدت آسیب به قدری وسیع است که صافکار ناگریز از برش قسمتی از بدنه زیرین خواهد بود و برای ترمیم بهتر قسمت آسیب دیده ناچار از رنگ زدن آن قسمت است.
در مواقعی که ضربات وارده به بدنه اتومبیل شدید نبوده و باعث ایجاد خراش و پارگی در بدنه اتومبیل نگردد، صافکار با انجام تقه گریسی بدنه تو رفته یا قر شده اتومبیل را صاف می کند. تقه گریسی قسمتی از صافکاری است که بدون استفاده از برش و رنگ کاری منجر به ترمیم بخش آسیب دیده مانند روز اول می شود.


صافکاری تقه‌گریسی


تقه گریسی یکی از رایج ترین و قدیمیترین روش ها صافکاری بدون رنگ است. در این روش با گریس‌کاری بدنه خودرو و بهره گرفتن از ابزارآلات لازم اقدام به صاف‌کردن بدنه خودرو می‌کنند. تقه‌گریسی به عنوان یک روش منسوخ شناخته می‌شود اما همچنان برخی از صافکاران از آن برای صافکاری صدمات جزیی استفاده می‌نمایند.


صافکاری حرارتی


صافکاری حرارتی مهمترین بخش صافکاری است که می تواند به تنهایی بدون رنگ آمیزی بدنه خودرو مورد استفاده قرار گیرد. صافکار در این نوع صافکاری با شناسایی دقیق محل آسیب دیده اقدام به بازنمودن قطعه می نماید. همانطور که گفتیم بدنه اتومبیل از قطعات زیادی تشکیل می شود که هریک از آنها امکان جدا سازی و حتی تعویض دارد. صافکار پس از جدا کردن قطعه با استفاده از سمباده و آب سطح داخلی قطعه را کاملا سمباده زده تا میدان دید مناسب خود برای وارد کردن ضربات پیدا کند. پس از آن قسمت مشخص شده برای چکش کاری از پشت، توسط دستگاه‌های حرارتی، در معرض شعله مستقیم قرار می گیرند تا آهن به کار رفته در آنها نرم شده و خاصیت چکش خواری پیدا کند. در این زمان صافکار با وارد کردن ضربات اصولی و حساب شده به وسیله چکش یا مشتی اقدام به صاف کردن قسمت قر شده می کند. پس از طی این مرحله قطعه صاف شده را در معرض نور خورشید قرار می دهند تا مرحله موج گیری و ترمیم خطوط را انجام دهند. این مرحله بسیار حساس است و تنها صافکار حرفه ای می توانند موج گیری را به گونه ای انجام دهند که هیچ اثری از آن بر روی بدنه خودرو باقی نماند. موج گیری شامل ترمیم خطوط و انحناهای ایجاد شده در بدنه است که با استفاده از مشتی و انواع فنر رد ابعاد و اندازه های متفاوت انجام می گردد. پس از موج گیری قطعات جدا شده پس از میزان کاری به بدنه خودرو متصل می گردند. 
اگر اتومبیل خود را به یک صافکار حرفه ای سپرده باشید با گذراندن همین مراحل ماشین شما صافکاری شده و دیگر نیازی به طی مراحل دیگری ندارید.


صافکار حرفه ای


در تمامی آنچه که به عنوان صافکاری بدون رنگ عنوان شد، هنر صافکار برای صاف کردن ناحیه آسیب دیده در الویت قرار دارد. اگر صافکار از تبحر و تجربه کافی در رفع فرو رفتگی یا برآمدگی ایجاد شده برخوردار نباشد نتیجه بدنه ای متمایز از سایر قسمت‌های اتومبیل خواهد بود که بسیار به چشم خواهد آمد. 
بسیاری از افراد تصور می کنند صافکاری بدون رنگ باعث ایجاد موج‌هایی در بدنه می‌شود که به چشم خواهد آمد اما شما می‌توانید با انتخاب یک صافکار حرفه‌ای مانع ایجاد اینگونه موج‌ها در بدنه خودروتان گردید.

 

مطلب قبلی صافکاری چیست؟
مطلب بعدی صافکاری و نقاشی
چاپ

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

 
  • شعبه 1: اتوبان بابایی شرق، هنگام جنوب، نبش میدان هنگام، خیابان یا مهدی (عج)، مجتمع خدمات خودرویی شبنم، اتو رنگ رضایی
  • علی رضایی
    09123708426
    02126758042

 

 

  • این مجموعه با پرسنل جوان و با تجربه خدمات سپرسازی و صافکاری بی رنگ تگرگ خوردگی ، درصورت لزوم صافکاری نقاشی ماشین های تصادفی با مجهزترین ابزارهای آلمانی با بهترین کیفیت در خدمت رفاه حال شهروندان محترم می باشد.